Potpisivanjem ugovora kompanija „Zi ĐIN“ danas i zvanično preuzela Rudarsko-topioničarski basen „Bor“. Ubuduće će se RTB zvati „Zi Đin Bor koper“. Antić: Posle tri godine proizvodiće oko 80.000 tona bakra
RUDARSKO-topioničarske basene „Bor“ danas je i zvanično preuzela kineska kompanije „Zi Đin“. Uplatom od 350 miliona dolara za dokapitalizaciju, Kinezi su preuzeli srpski rudarski gigant, koji će se ubuduće zvati „Zi Đin Bor koper“. Kasnije će njenom novom imenu biti pridodat i naziv Srbija.
To se čulo danas na potpisivanju ugovora o preuzimanju, na kome su potpis stavili Aleksandar Antić, ministar energetike i rudarstva, i Džordž Fang, stariji potpredsednik i izvršni direktor „Zi Đina“.
Borsku kompaniju, kako saznajemo, vodiće novi-stari tim. Na mestu predsednika, kako su to „Novosti“ prve otkrile pre nekoliko sedmica biće Ji Long, a u fotelji izvršnog direktora Jovica Radisavljević. I za dosadašnjeg generalnog direktora Blagoja Spaskovskog ima mesta u upravljačkom timu, ali na poziciji savetnika. On je, naime, za taj položaj potpisao trogodišnji ugovor.
Ova kineska kompanija je izabrana za strateškog partnera jer je na tenderu za udeo od 63 odsto u RTB-u, ponudila 1,26 milijardi dolara. U toj sumi je i obavezujućih 350 miliona dolara za dokapitalizaciju. Kompanija se dodatno obavezala da će obezbediti 200 miliona dolara za izmirenje duga RTB.
– „Zi Đin“ će investirati u poboljšanje proizvodnje, otvaranje novih rudnika i povećanje efikasnosti u Srbiji – rekao je Antić. – U borskom basenu će se posle tri godine proizvoditi oko 80.000 tona bakra i sopstvenog koncentrata, a već posle šeste godine očekujemo proizvodnju od 120.000 do 150.000 tona koncentrata bakra. Nakon završenog investicionog perioda od šest godina, proizvodnja će biti povećana na 250.000 tona katodnog bakra, čime će Srbija postati treći najveći proizvođač bakra u Evropi. A borski basen će se ubuduće znatno razvijati i imaće snažnu investicionu politiku, zapošljavaće nove ljude i čuvati radna mesta.
Da li je ovaj poklon kinezima dobar za Srbiju ili se jedna zacrnjena istorija RTB Bor završava ?? Možda, a nije? Koji dobar domaćin proglašava za istorijskog dana kada poklanja svoju imovinu? Nije bilo, niti če biti. Danas su kinezi preuzeli RTB Bor za svega 350 miliona dolara, koji je bio u srpskim rukama bez malo 74 godina od 1944. godine do danas, a sada gubi i svoje ime. Dugovanja od oko milijardu evra veći deo ostaje na grbači naroda, a Kinezi preuzimaju 200 miliona dolara. Od bombastih i hvalospevnih profita i proizvodnje tek sada se vidi da je sve to laža, a tek šta će još isplivati od kriminala, svesno uništavanje RTB Bor i njegove kadrovske strukture, da bi sada se konstatovalo da Bor nema stručne kadrove. Ima ih, ali menadžment, tj. Spaskovski je udaljio svakog stručnjaka koji bolje misli i razmišlja od njega. Od njega vlasti su napravili elitu iz rudarstva, metalurgije, biznisa, ekonomije, a od toga nema ni mojega. Kralj Aleksandar Karađorđević bio je “glup”, kako ne bi ga pokradali francuzi na zlatu, izgradio je elektrolizu bakra 1938. godine. Sadašnji nivo proizvodnje u RTB Bor, nakon zatvaranja sve prerađivačke kapacitete, stigao je na nivou 1938. godine uz pomoć klimoglavca nečistog obraza i krimogenog karaktera do sadašnjega, a možda i budućega, čelnika RTB Bor. S obzirom na godine i amortizacije usled glume najsposobnijeg, najpametnijeg i najpoltronijeg čelnika, pitanje da li će imati vremena za novog vaskrsenja. Ima, ukoliko mentor ΛV nije digao ruke i ku.. od njega. On ostaje kao grobar RTB Bora i uništitelj kadrovske strukture, kojom je kombinat bakra imao i te kako. Bojim se da ovim poslom, Srbija nije napravila kardinalnu grešku, kada svoje bogatstvo poklanja prijateljima po kapi.